V nizozemském lese se můžete setkat s digitálním organismem ze světla

WERC, kolektiv umělců v Holandsku, vytvořil světelnou instalaci z 1250 světel s názvem Pixi za podpory provincie Drenthe v Nizozemsku. Kolektiv byl pověřen společností Staatsbosbeheer, která spravuje holandské dědictví zeleně a chtěla přeměnit místní lesy na zajímavé místo v období krátkých a temných zimních dnů.

Pixi je digitální organismus, který byl inspirován složitými vzory, se kterými se můžete v přírodě běžně potkat (například hejna ptáků a ryb). Instalace byla navržena tak, aby byla soběstačná a vytvářela vlastní rozhodnutí. Zároveň byla ovlivněna faktory životního prostředí.

Každý Pixi „organismus“ má pulzující světlo, a když se na ně díváte z dálky, tak vám dá jejich chování smysl. Žádná dvě světla nejsou stejná, protože se mírně liší i tvar dřevěného pouzdra. V tomto pouzdru je i baterie, která zajišťuje dostatečnou energii pro práci v podzimních a zimních měsících. Během dne spí a ve dne se probouzejí. Návštěvníci si mohou s sebou do lesa vzít Pixi lucernu a v jejich blízkosti se světla utlumí.

Jak celá instalace Pixi funguje, se můžete podívat v následujícím videu: