Švédská elektrárna používá vyřazené oblečení značky H&M jako palivo

Navzdory snahám recyklace v módním průmyslu je znám fakt, že je stále vyhazováno obrovské množství oblečení každý rok. Většina energetických zdrojů ve Švédsku pochází ze zdrojů bez emisí, proto se tam ve spolupráci s místním módním řetězcem H&M dohodli využít vyřazené oblečení jako součást energetického řešení a uhlí je tak nahrazeno oblečením.

Ve městě Vasteras (ve vedlejším městě je totiž centrální sklad H&M) najdete 54 let starou elektrárnu, kde se do roku 2020 chtějí zbavit závislosti na fosilních palivech a budou zpracovávat recyklované dřevo a odpad. Mezi odpadem bude právě vyřazené oblečení od společnosti H&M, které už nelze znovu použít.

Podle Johanny Dahlové, vedoucí komunikace společnosti H&M ve Švédsku, nespalují žádné oblečení, které je bezpečné a lze jej použít. Do elektrárny putuje pouze oblečení, které obsahuje plísně nebo nesplňují přísné limity chemických látek.

Švédsko letos podepsalo legislativu, v rámci které se chce do roku 2045 stát zemí nezávislé na uhlíku. Za primární zdroje bude mít vodní, větrné a jaderné elektrárny. V roce 2017 bylo doposud spáleno zhruba 15 tun nevyhovujícího oblečení (celkově bylo letos spáleno 400 000 tuny odpadu).