Jak Nike používá rozšířenou realitu v boji proti nelegálním překupníkům tenisek

Získat originální limitovanou edici tenisek byl vždycky složitější proces. Zejména, když se tenisková kultura rozrůstá. Velké značky jako je Nike se rozhodl spustit online prodeje, aby uspokojil poptávku. Ale i toto rozhodnutí přivedlo další nesnáze v podobě botů.

Fyzické a online nakupování funguje běžně na základě „kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Překupníci tenisek ale našli způsob, jak zvýšit své šance při nakupování jakýchkoliv bot v okamžiku, kdy jdou do prodeje. Stačí jim k tomu automatizované počítačové skripty, které automaticky vyplňují informace jako je adresa a údaje ke kreditní kartě. Tím drasticky snížili pravděpodobnost, že se dostane i na běžné uživatele, kteří tento opravdu touží po dané obuvi.

V rámci boje proti těmto podvodným online nástrojům se Nike rozhodl experimentovat s novými technologiemi, na které budou „hackeři“ krátcí. Během uvedení nového modelu tenisek SB Dunk High Pro “Momofuku”, které byly navrženy ve spolupráci s šéfkuchařem Davidem Changem, umožnila společnost Nike nakupování pouze prostřednictvím mobilní aplikace SNKRS.

K nákupu tenisek Momofuku, si museli zákazníci v aplikaci vybrat svůj 3D model, který spustil kameru v telefonu, s níž jste potom museli zaměřit na konkrétní obrazovku nebo plakát (např. menu z Changovy restaurace Fuku v New Yorku nebo fyzická či online kopie speciálních SNKRS plakátů). Díky tomu fotoaparát rozpozná, že se dívá na aktivační prvek kampaně a následně je uživatel přesměrován na odkaz, kde může dokončit svůj nákup.

Nike tak využil rozšířenou realitu v boji proti překupníkům a díky tomu rebalancoval trh s teniskami. To dokazují i další prodeje tenisek, které se ukázaly jako úspěšné. Nike tak plánuje rozšířit nakupování o další kanál v rámci budoucích aktivačních kampaní.

Značka se tak chytře vyhnula loupežným přepadením a útokům během fyzického prodeje na prodejnách, které se v USA běžně stávaly. Nakupování založené na rozšířené realitě tomu předchází.

Aplikace SNKRS přišla ve správný čas, když se blíží uvedení Apple ARKit, který dá tuto technologii do rukou milionu lidí. Nyní se Nike musí zaměřit na škálování produktů a budovat povědomí o AR jako životaschopný způsob nákupu.

Podle dostupných informací se i konkurence rozhodla využít podobnou mechaniku nakupování, takže se brzy setkáme s novými způsoby nakupování u dalších značek. Pokud se to ukáže jako udržitelný koncept z dlouhodobého hlediska, tak se bude jednat o jedinečnou aktivační a zároveň prodejní platformu.