IBM nahrazuje Helveticu vlastním fontem, který lépe reprezentuje hodnoty značky

Font Helvetica byl navržen v roce 1957 švýcarským designérem Maxem Miedingerem a používá se dodnes. Mnoho studentů na školách jej musí používat v rámci jejich disertačních prací. Font je to velmi výrazný, ale technologická společnost IBM už jej nechtěla používat (kupodivu za celou svou 100letou existenci si firma nevytvořila vlastní font) a místo toho se rozhodla na svých produktech použít jiný font. Prostřednictvím důsledného procesu tak pod vedením kreativního ředitele IBM Mikem Abbinkem vzniklo nové písmo zvané IBM Plex.

Abbink při hledání ideálního fontu studoval veškerý firemní archiv, aby našel podstatu jedinečnosti značky. Tým nejvíce vycházel ze starších log, jak byly strukturovány a nakresleny. Písmena jsou perfektně zvýrazněna, ale museli se zaměřit i na staré nedostatky, protože třeba písmeno „M“ využívalo více parametrů, než písmena „I“ a „B“.

Pokud byste se chtěli podívat na video, jak k tomu tým přistupoval, tak na YouTube kanálu IBM najdete seriál „Eye On“, kde je Abbinkův přístup k tvormě fontu IBM Plex. První epizodu vydali 16. prosince 2016 a druhá série začala 24. října 2017. IBM plánuje oficiálně zveřejnit font IBM na začátku roku 2018, ale beta verze už je dostupná pro všechny, kdo si chce vyzkoušet aktuální podobu písma.