Londýnské autobusy začnou jezdit na biopalivo vyrobené z kávy

Britové možná začnou pít více kávy místo čaje, aby přispěli k výrobě paliva pro jejich legendární doubledeckery. Britský startup bio-bean ve spolupráci se společnostmi Shell a Argent Energy začal z kávových sedlin vyrábět biopalivo, které může pohánět tyto londýnské autobusy.

Bio-bean už vyrobilo 6000 litrů kávového oleje, což je množství paliva, které spotřebuje jeden autobus za rok. Společnost tento kávový olej vyrábí tak, že vybírá kávové sedliny od malých kaváren až po velké kavárenské řetězce o velikosti Starbucksu. Tyto sedliny se potom suší a následně je z nich extrahován kávový olej. Ten se smísí s jinými tuky a oleji, čímž se vytvoří biopalivo s označením „B20“, které se pak míchá s tradiční naftou. Tato nová směs nabízí až 15procentní snížení emisí CO2 ve srovnání s čistou naftou a zabraňuje uvolnění jakéhokoli metanu, ke kterému by docházelo, kdyby se kávové sedliny odvezly na skládku. Toto nové palivo nevyžaduje speciální motor, takže jej lze použít v jakémkoliv dieslovém autobuse.

Podle odhadů společnosti bio-bean se jen ve Velké Británii vyprodukuje téměř 500 000 tun kávových sedlin ročně. To by stačilo k zajištění paliva pro třetinu londýnské dopravní sítě. V tuto chvíli má však společnost kapacitu pouze na recyklaci 50 000 tun ročně. Arthur Kay, zakladatel společnosti bio-bean, však doufá, že se mu podaří prorazit v USA, kde je největší spotřeba kávy na světě (400 milionů šálků denně).