Alphabet Inc. staví město na základě dat

Waterfront Toronto je okres založený v roce 2001 a vypadá to, že se stane prvním klientem společnosti Sidewalk Labs. Sidewalk Labs je společnost spadající pod konglomerát Alphabet Inc. (založeno zakladateli společnosti Google), a který se zaměřuje na městské plánování. Do ulic čtvrti Waterfront Toronto se tak umístí senzory a město se bude kontinuálně vyvíjet na základě sesbíraných dat.

Tato čtvrť bude pro Sidewalk Labs takové hřiště, kde si vyzkouší vybudovat město snů. V rámci mobility zde bude zkoušet autonomní vozidlo Waymo. Budovat se začne u vody na Quayside, kde si vyzkouší úspěšnost projektu. Kanadská vláda totiž vyčlenila 1,25 miliardy kanadských dolarů na výstavbu protipovodňových zařízení a společnost Sidewalk Labs přispěla 50 miliony dolarů.

Zároveň společnost Sidewalk Labs identifikovala několik klíčových problémů v bydlení ve městě, které chce vyřešit. Jedná se zejména o cenovou dostupnost, energetickou účinnost a dopravu. V rámci cenově dostupného bydlení chce vybudovat „adaptabilní budovy“, které jsou víceúčelové a mohou se podle potřeby měnit. Inovativní metoda výstavby může také snížit náklady na bydlení v Quayside a potlačit růst cen bytů ve městě.

Waterfront Toronto se tak stane modelovým příkladem, ze kterého budou vycházet další chytrá města.