Tyto freerideové lyže umožňují přizpůsobení sněhovým podmínkám i stylu jízdy

Na Slovensku byla nedávno vyhlášena Národná cena za dizajn, kde se hodnotilo to nejlepší ze slovenského produktového designu za uplynulé dva roky. O jednom z vítězných návrhů jsme už psali nedávno, ale rádi bychom ještě zmínili absolutního vítěze soutěže. Tím se staly inovativní lyže Forest Skis (model Lotor s hybridní geometrií) pro značku Silberman, za kterými stojí dvojice Viktor Devečka a Bronislava Brtáňová.

Tyto asymetrické freerideové lyže přehozením levé a pravé lyže umožňují přizpůsobení se různým sněhovým podmínkám a jinému stylu jízdy. Tento koncept je první svého druhu na světě. Podstatou inovace je, že lyže jezdí stále paralelně a jejich přehozením je buď hravá s využitím krátkého oblouku a „newschool“ freestyle stylu, nebo agresivně rychlá s využitím dlouhého oblouku a raceového stylu jízdy. Lyže jsou tím pádem využitelné v prašanu nebo rozbitém terénu, tak jako i na tvrdém sněhu.

„Celý tento projekt jsem vytvářel s radostí a touhou vyvíjet a tvořit něco výjimečného a jedinečného. Je to o to krásnější, že je to produkt, který dovoluje lidem objevovat nové hranice, horizonty a zážitky,“ dodává Viktor Devečka.

Díla vítězů i nominovaných si můžete prohlédnout v prostorách Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárnách v Bratislavě do 31. listopadu.