Sluneční brýle, které jsou vyrobené z rozložitelného plastu

Crafting plastics! (zkráceně cp!) studio je mezinárodní platforma, která se zaměřuje na výzkum a inovace v oblasti bioplastu. Tento udržitelný materiál se pak snaží integrovat do produktů každodenního života. V rámci této platformy úzce spolupracují s vědci ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě a Technické univerzity v Berlíně. Společně experimentují, spolupracují a produkují s ohledem na celý životní cyklus produktu. Od jeho původu ve formě nekultivované hmoty, přes finální produkt, až po jeho nevyhnutelný rozpad.

Jejich prvním společným designérským produktem jsou ready-to-wear brýle, které jsou navrhnuté pro uživatele, jenž se nebojí zkoušet nekonvenční řešení a překonávat zaužívané zvyky ve vztahu k chemicky vytvořeným materiálům. Práce s křehkými bioplasty, které se snaží nahradit téměř všechny jednorázové produkty a obaly, předestřela nápad prozkoumat jejich trvanlivost.

Autoři k tomu dodávají: „Potřebujeme v současnosti materiály, které jsou natolik rezistentní, že nás nevyhnutelně přežijí? Není právě relevantní konfrontovat současný spotřebitelský diskurz produkty a materiály, které vydrží přesně tak dlouho, jak dlouho je potřebujeme využívat, resp. skutečně využíváme?“

Tyto brýle vyhrály ocenění v kategorii design s přidanou hodnotou v rámci Národné ceny za dizajn, kterou už od roku 1993 organizuje Slovenské centrum dizajnu. Díla vítězů i nominovaných si můžete prohlédnout v prostorách Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárnách v Bratislavě do 31. listopadu.