Tento robotický úhoř dokáže monitorovat znečištění vody

Envirobot je roboúhoř, který sice zní jako nepřátelský robot z nějakého japonského anime filmu, ale ve skutečnosti může zachránit životní prostředí tím, že sleduje znečištění vody. Výzkumníci z EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) ve spolupráci s dalšími univerzitami ve Švýcarsku představili u Ženevského jezera hadovitého robota.

Envirobot je dlouhý asi 1,5 metru a jednotlivé části jsou moduly s chemickými, fyzikálními a biologickými senzory, které v reálném čase přenášejí data do počítače výzkumníka stojícího na břehu.

Výhodou tohoto robota je, že nedochází k produkování znečištění, které se běžně provádí při vrtech a odebírání vzorků přímo v jezerech. Robot se může pohybovat podle předem naprogramované cesty, nebo se může pohybovat podle vlastního uvážení.

Zajímavostí je, že některé z modulů v Envirobotovi obsahují drobné organismy, které reagují na různé stopové prvky ve vodě. V Ženevském jezeře byla zatím testována vodivost a teplota, ale po dalších laboratorních testech bude moci detekovat pesticidy, těžké kovy a radioaktivní odpad.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762