Softwarový inženýr navrhl praktičtější způsob mapování světa

Před internetem a příchodem chytrých telefonů jsme byli stále odkázáni na tradiční papírové mapy, pokud jsme chtěli najít správnou cestu na určité místo a sami jsme museli odhadnout, jak dlouho nám bude trvat, než dorazíme na místo určení. To nám usnadnily digitální mapy v telefonech, ale stále pracují se starou podobou map. Proto se softwarový inženýr Perer Liu ze společnosti Mapbox rozhodl vytvořit nový způsob mapování za použití kruhové projekce. Ta umožňuje lidem snadněji pochopit cílovou destinaci nikoliv podle její lokace, ale primárně podle toho, jak dlouho tam trvá cesta.

Liu se inspiroval designem městských map, které zobrazovaly kružnice znázorňující vzdálenost od místa, kde člověk právě stojí. Ale přitom zjistil, že tyto městské mapy sice zobrazují vzdálenosti, ale údaje byly nepřesné. Individuální čtení mapy stále nutilo člověka odhadnout dobu, jak dlouho mu potrvá cesta. Navíc se ne vždy jednalo o přímou cestu (vzdálenost byla vypočítána vzdušnou čarou), takže čas se ve skutečnosti navyšoval.

Nové mapa, kterou vytvořil Liu, vypadá jako radar s několika soustředěnými kružnicemi. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o přesné kopie městských map, tak zvýrazněné kružnice označují 10minutové intervaly. Čím rychlejší cesta k dané destinaci je, tak tím blíže je místo poblíž středu mapy. Pokud uživatel klikne na konkrétní místo, kam by chtěl vyrazit, tak bude uživatel přesměrován na tradiční mapu, která ho nasměruje přesně.

Tento způsob mapování je zatím prototypem, protože Liu se soustředil zejména na funkčnost mapy, ale vyhledávání zatím nefunguje podle představ. Ale brzy bude možné integrovat mapu do dalších aplikací, kde budete moci vyhledávat místa, která chcete navštívit.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762