Roboti používají statickou elektřinu k výrobě obuvy Nike

Nike se rozhodl investovat do startupu Grabit, což je robotická společnost, která vyvinula nový způsob, jak složit dohromady horní část tenisek, a to pomocí statické elektřiny. Roboti Grabit se liší od běžných robotických rukou tak, že nemají žádné úchyty, kterými mohli něco uchopit. Místo toho mají podložky, na kterých vzniká statická elektřina a tím drží jednotlivé díly, ze kterých vzniká obuv. Poskládané kusy, které na sobě drží díky statické elektřině, se poté slepí nebo sešijí dohromady. Celkový proces trvá 50 až 75 vteřin, což je výrazná změna oproti 10 až 20 minut, které potřebuje ke složení člověk.

Nike je první značka, která tuto technologii používá. Pokud se bojíte, kvůli tomu přijdou lidé o práci, tak se nemusíte bát. Tato technologie je určena k tomu, aby fungovala ve spojení s lidmi a umožnila jim být efektivnější. To umožňuje firmám přesunout své výrobní linky zpět do zemí, kde působí.

Tato inovace však není jediným produktem startupu Grabit. Snaží se pomoci i v oblasti e-commerce, protože vyrobila elektrohydraulické dopravní pásy, které dokážou pracovat s krabicemi ve svislé dráze. Což je revoluční novinka, když si vezmete, že nyní většina skladů a výrobních linek se musí rozprostírat na velkém pozemku. Díky tomu by se skladiště mohla začít stavět do výšky a ušetřit tak místo.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762