Jaguar recykluje pěnu z aut a dělá z nich surfařské prkna

Plastu na skládce může trvat 500 let, než se rozloží. Což s odhadovaným 8 miliony tun plastu vyhozených do oceánu každý den může představovat vážnou hrozbu jako pro lidi, tak i pro volně žijící zvířata. Jako součást svého závazku stát se společností s nulovým obsahem odpadů, se výrobce Jaguaru Land Rover rozhodl využít zbytkový materiál používaný při navrhování automobilového designu, aby vytvořil surfařské prkno „Waste to Wave“.

Využívá k tomu plastovou pěnu, pomocí které se v první fázi modelují konstrukce vozidel. Jaguar tak předělal pěnový polyuretan do surfařských prken a paddleboardů. Respektive pomohla jim s tím společnost SkunkWorks Surf Co, která se zaměřuje právě na minimalizaci dopadu na životní prostředí. Prkno bylo otestováno se surfařkou Lucy Campbellovou u pobřeží v Severním Irsku.

Prkno Waste to Wave bylo navrženo přesně na míru Campbellové. Okraje jsou z karbonového vlákna. Toto prkno bylo představeno na Jaguar Land Rover Tech Fest v Londýně, což je volně přístupný festival zaměřený na budoucnost mobility.

Automobilka Jaguar dodal, že polyuretan se při výrobě modelů používá velmi často a většinou se poté vyhazuje. Proto se rozhodli mu vdechnout další život v podobě surfařských prken.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762