Umělá inteligence dokáže varovat řidiče, kteří používají telefon za volantem

Se vzrůstajícím počtem dopravních nehod způsobených používáním telefonu bylo jen otázkou času, než někdo přijde s řešením. Na University of Waterloo vyvinuli inženýři systém pracující na bázi umělé inteligence, který dokáže varovat řidiče používající telefon za volantem a zároveň dokáže zastavit auto.

Výzkumníci vyvinuli počítačové algoritmy, které dokáží detekovat pohyb rukou řidiče, pokud se liší od běžného chování. Zjistí tak držení telefonu, nebo sahání do zadní části vozu. Pomocí kamer může umělá inteligence použít tyto informace k varování řidičů, pokud hazardují se svým životem.

Tím tento vývoj nekončí. Výzkumníci se zaměřují na proaktivní přístup ke zlepšení ochranných opatření vozu. Pokud například bude řidič rozptýlen během řízení, tak vůz převezme kontrolu nad řízením, aby se řidič vyhnul případné nehodě. Výzkumníci se nyní snaží identifikovat různé formy rozptýlení řidiče, aby dokázali vytvořit komplexnější systém, který poté bude dostupný výrobcům automobilů.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762