Aplikace dokáže odhalit rakovinu slinivky pouhým pořízením selfíčka

Výzkumníci z University of Washington vyvinuli aplikaci, která pomáhá lidem odhalit rakovinu slinivky (která má nízkou míru přežití zejména z důvodu nedostatku skríningových nástrojů) a dalších onemocnění jen díky selfie fotkám. BiliScreen využívá fotoaparát chytrého telefonu, algoritmus analytického vidění a strojového učení, který odhalí zvýšenou hladinu bilirubinu.

Vysoká hladina bilirubinu vede ke žloutence (žluté bělmo a kůže), což je jeden z nejčastějších příznaků rakoviny slinivky břišní a dalších onemocnění. Schopnost detekovat zvýšenou hladinu bilirubinu předtím, než se stane viditelným, by mohla pomoci rizikovým jedincům včasné léčení. V počáteční klinické studii s 70 pacienty si aplikace BiliScreen vedla velmi dobře. Správně identifikovala nemoc s 89,7% úspěšností (ve srovnání se standardním krevním testem).

V současné době se používá k měření bilirubinu krevní test, ale ten se obvykle nebere, pokud k tomu nemá doktor nebo člověk důvod. Navíc to vyžaduje návštěvu lékaře. Na druhou stranu BiliScreen může každý použít doma a ten upozorní pacienta, že by si měl domluvit schůzku s doktorem. Navíc u pacientů s rakovinou slinivky břišní tato aplikace usnadňuje monitorování hladiny bilirubinu.