Mastercard využívá svá data v rámci firemní filantropie

Mnoho společností využívá tradiční metody filantropie, jako je například vytváření nadací poskytující peníze neziskovým organizacím, ale zároveň hledají nové inovativní způsoby, jak přispívat. Od zapojení zaměstnanců do aktivit pro neziskovek, až k poskytování služeb přímo veřejnosti. Společnost Mastercard šal o něco dál a rozhodla se svá transakční data zpřístupnit jako open-source, aby pomohla dalším společnostem ve veřejném a neziskovém sektoru dosáhnout lepšího finančního začlenění – zejména v rozvojových zemích. Společnost v roce 2013 založila dceřinou společnost Center for Inclusive Growth (Centrum pro inkluzivní růst).

Soukromý sektor má totiž většinou ty nejlepší zdroje, pokud jde o shromažďování dat. Společnost jako je Mastercard, může shromažďovat obrovské množství cenných dat a na základě nich vytvářet důležité vzorce a informace, které mohou být použity ke zlepšení společnost jako celku. Když budete chtít využívat údaje Mastercard pro řešení nějakého sociálního problému, tak společnost Center for Inclusive Growth identifikuje problém, který vyžaduje lepší údaje a analýzu. Na základě toho najde řešení a poté zveřejní veškeré potřebné informace.

Společnost MasterCard spolupracovala například s Data Driven Justice Initiative spadající pod tehdejší Obamovou administrativou v Bílém domě. Společně použili data ke studii k reformě trestního soudnictví. Konkrétně udělali analýzu, která ukázala, jaký dopad má trestná činnost na malé podniky a místní pracovní příležitosti ve městě Baltimore.
V dalším případě ve spolupráci s Uniliver se Center for Inclusive Growth zaměřilo na majitele obchodů v Keni, kterým zpřístupnili možnost digitálních plateb. Mastercard na základě toho shromáždil a analyzoval údaje, ze kterého vzešly informace podobající se kreditnímu skóre. V Keni totiž neexistuje oficiální systém, který by stanovoval tzv. kreditní skóre u klienta. Díky tomu se majitelům obchodů otevřela možnost získat půjčky od místních bank.

Prostřednictvím této společnosti spadající pod Mastercard je možné pomoci různým organizacím realizovat původně nereálná řešení. Stačí jen vyhodnocovat dostupná data, ke kterým má Mastercard přístup.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762