Kam se ubírá televize a kde v budoucnu budeme konzumovat obsah?

Na konci 19. století to trvalo 31 let, než lidé přejali novou technologii. Před deseti lety to trvalo méně než pět let. I když se míra osvojení zmenšila, tak dopad každé novinky se nezměnil.
Přes 30 let to kdysi trvalo, než rádia penetrovala do 25 % amerických domovů. A televizí to trvalo 26 let, než měla stejný dosah. Ke konci 20. století trvalo počítačům 16 let, aby se z toho stala masová záležitost, internetu to pak trvalo 7 let, sociálních médií poté 5 let a tak dále.

V dnešní době dochází ke změnám velmi rychle.

NOVÝ DIVÁK

Další Goliáš, který se začíná hroutit pod vahou digitalizace, je tradiční televize. A bude se jednat o mnohem dramatičtější změnu než jen jednoduchá změna kanálu. Ale v tuto chvíli to vypadá, že přechod probíhá v pohodě, i když televizi nečekaně tento rok začíná zvonit zvonek na poplach.

SLEDUJTE PENÍZE

V roce 2017 totiž rozpočet na online reklamu překročit rozpočet na televizní reklamu. Změna investic tak bude mít nové vítěze, proražené a bude mediální svět se bude muset taky změnit.

Letos v létě totiž Facebook oznámil, že 2 miliardy lidí po celém světě navštěvují měsíčně tuto platformu. Na druhou stranu největší televizní síť na světě, Chinese Central Television, má pouhých 1,2 miliardy diváků měsíčně. Televize tak nejen ztrácejí diváky, když se podíváte do Nielsen reportu z prvního kvartálu, tak zjistíte, že mileniálové v USA konzumují více obsahu online než přes tradiční televizní vysílání (a to včetně živých přenosů a sportovních utkání). Publikum se posouvá a tím se přesouvají i peníze.
To pro tradiční televize jako je CBS znamená potenciální hrozbu. Ta uvedla, že v 1. čtvrtletí roku 2017 jim reklama přinesla téměř 50 % veškerých výnosů a nadále klesá. Proto CBS přišla s online platformou CBS All Access, kde podle plánů chtějí do roku 2020 získat 8 milionů platících uživatelů. To však může být pozdě, když první epizoda loňské série Orange is new Black získala 6,7 milionů zhlédnutí v prvních 48 hodinách.

KDO BUDE VLÁDNOUT VŠEM?
Nejdříve si pojďme projít některé z hlavních novinek, ke kterým došlo v několika posledních měsících.

Facebook

 • Streamování 15 vysokoškolských fotbalových zápasů v letošním roce.
 • Uzavření spolupráce s FOX ke streamování Champions League Soccer a 20 zápasů MLB
 • Nyní nabízí videoreklamy uprostřed videa, ze kterých můžete udělat klasickou komerční přestávku
 • Facebook Watch začíná vytvářet svůj originální obsah
 • Brzy se objeví Facebook Stories pro značky
 • Facebook podal patent na produkt, který je hybridem televize, asistenta s umělou inteligenci a tabletu.

Amazon

 • Streamování Thursday Night Football od NFL
 • Streamování Budesligy
 • Echo Show přináší streamovaní do řady dalších produktů
 • Od roku 2015 produkuje i vlastní obsah

Ostatní

 • Snapchat spolupracuje s NBC na originálním zpravodajském obsahu
 • Disney opustil Netflix, aby mohl spustit vlastní streamovací platformu
 • Hulu spustil svůj vlastní obsah ve spolupráci The Handmaid’s Tale
 • Apple začne produkovat svůj originální obsah.

Všechno tohle nahrává k tomu, že televize se stane historií a nebude součástí moderního nábytku. Původní televizní zážitek byl postaven na třech pilířích: zařízení, distribuce a obsah. V minulosti byly tyto role rozdělené. Datové a distribuční přenosy zajišťoval Facebook a Amazon, kteří nyní vytvářejí vlastní zařízení a originální obsah. To nejlepší zařízení přinášel Apple, který už má zkušenosti i s distribucí. Nyní začíná připravovat originální obsah. Disney měl obsah a nyní chce vytvořit vlastní streamovací službu. Vítězem se tak stane ten, který dokáže zvládnou všechny tři věci najednou, aby překonal ostatní.

ZMĚNA KANÁLU

Právě jsme svědky redefinování samotné televize. Mluvíme o tom, co je v dnešní době vlastně televize. Vítězem budoucí generace televizí bude muset pracovat s rozšiřujícím se počtem zařízení, distribucí a obsahem. Staré televize se snaží najít spojence s novými platformami, které jim pomohou přežít (NBC se Snapchatem, FOX s Facebookem). Ti, kteří se nestihnou rychle posunout vpřed, zaniknou.

Krize v novinách je v podstatě předzvěstí, co může čekat tradiční televizi. Mobilní web se od éry blogu posunul mnohem dál, nabízí nejen video, ale i interaktivní možnosti od 360 ° videí, AR, VR, UI, živé vysílání, pokročilé cílení a sledování – tradiční televize je naprosto překonána.

Pokud se chcete podívat, jak může bitva o přežití vypadat, tak se podívejte na společnost News Media Alliance, kde jsou všechny významné zpravodajské televize. Ti začali u kongresu lobovat o to, aby upravili antimonopolní předpisy a umožnili jim kolektivní vyjednávání se společnostmi Google a Facebook o ohledně nákupu reklam.

Nakonec se prokáže, že každý dům je nakonec postaven z karet. Ale tradiční televize se to chystá změnit. Necháme se překvapit, jak to nakonec dopadne.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762