Domino’s a Ford zkouší rozvoz pizzy pomocí autonomních vozidel

Mezi společnostmi Ford a Domino’s vznikla dohoda a na jejím základě se bude rozvážet pizza pomocí autonomních vozidel. Některé dodávky pizzy v následujících týdnech budou tímto způsobem rozváženy, aby se u několika zákazníků vyzkoušelo, jak byl tato služba fungovala v praxi.

Vše začne samozřejmě v USA, a to ve městě Ann Arbor ve státu Michigan, kde se většina autonomních vozidel navrhuje, vyrábí a testuje. Náhodně vybraní zákazníci společnosti Domino’s si mohou objednat doručení pizzy v testovacím autonomním vozidle Ford Fusion Hybrid.

Když si zákazník objedná donášku pizzy tímto způsobem, tak může celou dobu sledovat pohyb vozu až k jeho domu. Po příjezdu se odešle textová zpráva a pak už stačí, aby zákazník na obrazovce (která je umístěná boku auta) naťukal speciální kód, aby nedošlo k odcizení pizzy dřív, než dojdete k autu.

Důvodem, proč tento projekt vznikl, je všeobecná nedůvěra k autonomním vozům a Ford chce zjistit, jak velká ta nedůvěra je. Toto nabízí jedinečnou příležitost změřit, jak zákazníci reagují na něco nového, co má vlastní pohon. Ford zároveň zjišťuje, jaká je nejlepší pozice parkování a zda zákazníci vědí, na kterou stranu vozu přistoupit. Protože v příštích pěti letech se očekává obrovský nárůst výnosů z doručování potravin ze 13 miliard dolarů na 39 miliard dolarů, takže autonomní vozidla by pro tento trh mohly být velkým přínosem.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762