Černé šaty z grafenu mění barvu podle toho, jak dýcháte

Černé šaty jsou základem každého ženského šatníku, ale m’dní technologická společnost Cute Circuit se rozhodla černé šaty posunout na úroveň haute couture za použití inovativního materiálu grafenu, který je lehký, vodivý a extra silný.

Ve spolupráci s National Graphene Institute na univerzitě v Manchesteru vznikly šaty, které díky grafenu monitorují dýchání nositele. Data jsou sledována v reálném čase a analyzována. Drobné LED diody pak mění barvu šatů v závislosti na hloubce dechu ženy, která má šaty na sobě.

Pokud žena dýchá plynule, tak se LED diody mění z oranžové na zelenou. Při hlubokém dýchání se mění diody z purpurové na tyrkysovou. Diody v podstatě sedí na grafenovém materiálu, takže to vypadá, jako by pluly. Navíc je grafen vodivým materiálem, takže na šatech nejsou žádné šňůry.

Grafen je supertenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu. Jedná se o nejtenčí a nejlehčí materiál na světě, zároveň je také nejsilnějším materiálem a překonává i tvrdost diamantu. Aby toho nebylo málo, tak grafen vede elektřinu lépe než měď.

To poskytuje grafenu širokou škálu využití od leteckého průmyslu až po elektroniku a komunikační průmysl. V podstatě jediným omezením je lidská fantazie. Firma plánuje v budoucnu tento materiál používat v rámci sportovního oblečení.

Pokud budete chtít vidět šaty v akci, tak se objeví v říjnu na Manchaster Science Festivalu.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762