Jak může VR technologie zlepšit naše poznání

Games for Change (G4C) je konference, která spojuje hráče, tvůrce her a další inovátory, kteří chtějí vytvořit sociální impakt. Účastníci konference mohou být svědky toho, jak hry pomáhají lidem zlepšit svůj život, komunikaci mezi lidmi a svět jako celek. G4C spolupracuje se soukromým neziskovým a veřejným sektorem a vytváří příležitosti pro lidi, aby navrhli nějakou změnu, ať už se jedná o změnu klimatu nebo o humanitární otázky.

Na konferenci promluvil i doktor Adam Gazzaley, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Neuroscape, který je zastáncem toho, že nová technologie virtuální reality může zvýšit poznání a potenciálně zlepšit životy všech.

Cílem posílení poznání je nejen zvýšit znalosti, ale také zlepšit to, jak se vyrovnáváme s našimi emocemi při zpracovávání různých myšlenek. Otázkou tedy je: může být technologie použita ke zlepšení poznání?

Odpověď je samozřejmě ano.

Technologie totiž může být použita k vytváření zkušeností v bezpečném prostředí, které pomáhají měnit nebo utvářet způsob, jakým přemýšlíme. A co je nejdůležitější, virtuální realita vytváří zkušenosti, které mohou pomáhat při získávání pozornějšího přístupu a zároveň zlepšovat paměť.

Díky novým zážitkům tak měníme propojování neuronů v mozku, a to mění i způsob našeho myšlení. Doktor Gazzaley představil na konferenci zkušenosti z VR hry Gnomes and Goblins, za kterou stojí mimo jiné režisér prvních dvou dílů filmu Iron Man. Tato hra umožňuje komunikovat s mystickými tvory v kouzelném světě. Umělá inteligence sbírá informace o tom, co hráči dělají a na základě toho tvorové interagují. Tím dochází k osobní interakci s tímto fantastickým světem.

Režisér Favreau osobně vysvětluje hru: „Víte, že vidíte něco umělého, ale přesto je váš mozek podveden, aby věřil, že se jedná o něco skutečného. To je pro VR něco jedinečného. Můžete tak získat stejný pocit, jako máte při lucidním snění.“

VR skutečně má potenciál zlepšit sebepoznání tím, že vytvoří jedinečné zážitky, které pomohou posouvat naše lidské zkušenosti. Ve správných rukou můžete vytvářet světy, které nám pomáhají a nikoliv ubližují.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762