Kapesní tester alergenů vám umožní otestovat jídlo v restauracích

Alergici musí být často u jídla obezřetní a kontrolovat, zda jídlo neobsahuje nějaké alergeny, které by u nich mohly vyvolat alergickou reakci. A i když nějaké jídlo neobsahuje dotyčnou položku, tak v restauracích existuje vždy možnost, že v rušné kuchyni mohlo dojít ke kontaktu s objednaným jídlem. Aby se předešlo těmto obavám, tak Imogen Adams, absolvent produktového designu na Brunelově univerzitě, vyvinul kapesní tester alergenů s názvem Ally.

Když k vám dorazí číšník s jídlem, tak stačí vzít malý vzorek jídla a umístit ho do Ally se směsí trocha vody. Poté se testovací proužek umístí do zařízení, který zjistí, zda potravina obsahuje konkrétní alergeny. Testování trvá přibližně jednu minutu a mění barvu podle toho, jak moc velká koncentrace alergenu je v jídle.

Pokud nechcete používat proužky, tak stačí použít mobilní aplikaci spojenou s Ally, která jasně ukazuje, zda je jídlo „Food Safe“ nebo „Food Not Safe“. Pokud člověk nebude chtít vytahovat mobilní telefon na veřejnosti, tak mu aplikace může sdělit výsledky pomocí vibrací v kapse.

Prototyp je nyní schopný detekovat stopy laktózy, ale nové verze Ally by měly být schopné najít stopy ořechů, obilovin, mořských plodů a masa. Ally by mohla změnit trh současných testů alergenů, protože například tester Nima stojí přes 4000 korun a každý výsledek testu je za dalších 130 korun. Ally by měla stát něco kolem 850 korun a testovací proužky jsou v řádech korun (které nemusíte kupovat díky aplikaci).

Na začátku tohoto roku dostal Adams finanční podporu od James Dyson Foundation, aby mohl dále pracovat na zařízení.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762