Cenově dostupné auto na solární pohon si můžete pořídit už nyní

Elektromobily začínají ovládat automobilový trh, protože lidé touží po udržitelné alternativě k tradičním autům na fosilní paliva. Ale Sono Motors zkoušejí jít ještě dál. Místo elektromobilu, který se bude nabíjet ze standardní sítě, se rozhodl vytvořit elektromobil Sion využívající sluneční energii ze solárních panelů nainstalovaných na voze. Solární panely tak umožňují řidiči jezdit kamkoliv, protože bude mít jistotu, že se baterie bude neustále nabíjet.

Ale nejedná se o klasické panely, které by vyčnívaly z vozu a kazily tak aerodynamiku auta. Jsou vyloženě nalepené s vrstvou polykarbonátu na střeše, zadní části vozu, přední kapotě a bocích auta.

Sono Motors sestrojil dva modely, Extender a Urban. Extender může cestovat asi 250 kilometrů při plném nabití baterie, zatímco Urban může dojet až 120 kilometrů. Jakmile se vybije baterie, tak to trvá 40 minut ze zásuvky, než se baterie nabije na 80 % nebo půl dne na slunci.

S projektem už jste se mohli setkat v roce 2016 na crowdfundingové stránce Indiegogo, ale nemuseli jste platit plnou částku 16 000 eur předem. Mohli jste si za 50 eur pořídit přednostní právo, až se vůz objeví a vyzkoušet si testovací jízdu. Díky této strategii získala kampaň 180 000 eur.

V tuto chvíli Sono Motors pokračují v přijímání předobjednávek v cenových hladinách 500, 2000, 8 000 a 14 720 eur (poslední je celková cena vozu). Ale reálně se majitelé vozů dočkají prý někdy v roce 2019, ale přesný termín je stále neznámý.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762