BitClave chce umožnit uživatelům profitovat ze svých dat

Každý, kdo používá vyhledávač Google, si pravděpodobně všiml, že prvních pár výsledků obsahuje reklamu související s klíčovými slovy, které použil v rámci vyhledávání. Samozřejmě Google z toho má obrovské příjmy od firem, které platí za tato přednostní místa. Proto se technologický startup BitClave rozhodl vytvořit přímý vztah mezi uživatelem a firmou. Všechno by mělo probíhat prostřednictvím blockchainu, aby bylo zajištěno, že žádná cizí strana nezíská přístup k údajům jakékoliv osoby bez jejich vědomí.

Blockchainový program vyžaduje, aby uživatel uzavřel chytrou smlouvu s BitClave. Poté si uživatel může zvolit, jakému druhu firem umožní, aby mohli na něj inzerovat. Pak stačí použít vyhledávat BitClave, který funguje podobně jako Google, ale bez velkého množství náhodných reklam. Podle smlouvy si BitClave bere malý zlomek z částky, za každou reklamu, na kterou kliknou. Zbytek jde samotnému uživateli.

Blockchain zaznamenává, kdy uživatel kliknul na reklamu a upozorní společnost, která poté zašle peníze. Pokud bude tato technologie úspěšný, tak s tím získají hodně obě strany. Program navíc poskytne společnostem lepší představu, na koho by se měli zaměřit ve svých on-line kampaních, a jak prezentovat reklamu. Vidí totiž přímou angažovanost uživatele a tím mají příležitost jednat a případně poupravit kampaň. Uživatel zase vidí méně reklam, ale zároveň dostává povědomí o produktech, které by si skutečně mohl chtít koupit.

BitClave v září uvolní svou počáteční veřejnou nabídku mincí (ICO), což je forma crowdfundingu prostřednictvím kryptoměny. 25. července však měla ICO předprodej, aby zjistila, jak moc by blockchain komunita podpořila projekt. Předprodej skončil 1. srpna a společnost uvedla, že odpověď byla „mimo tabulky“.