V Japonsku náhodou vynalezli zmrzlinu, která se nerozpouští

V Japonsku se vědcům podařilo vytvořit zmrzlinu, která se prý v horkých dnech nerozpouští. Kanazawa Ice, známá jako „nerozteklá zmrzlina“ se objevila v dubnu ve městě Kanazawa a nedábno se začala prodávat i v Tokiu a Ósace.

Kouzlo spočívá v polyfenolovém extraktu z jahod, který zpomaluje oddělování vody a oleje v krému, a zmrzlina tak udržuje svůj tvar déle, dokonce i v přímém ohni. Výrobek byl údajně vytvořen náhodou. Inženýři z Výzkumného centra pro vývoj biotechnologického výzkumu v Kanazawě testovali, jak využívat jahody, které nebyly dostatečně vhodné k prodeji.

Vše to začalo po ničivém zemětřesení a tsunami v roce 2011, kdy bylo zasaženo i pěstování jahod. K obnovení průmyslu chtěli vypěstovat dobrý produkt, který by byl obchodovatelný a začali hledat alternativní využití svých plodin. Původní myšlenkou bylo použít jahodový extrakt k vytvoření nových druhů cukrovinek, kdy šéfkuchař testoval recepty a zjistil, že extrakt zřejmě způsobuje ztuhnutí krému, který zůstává zmrzlý.

„Polyfenolová kapalina má vlastnosti, které snižují schopnost oddělovat vodu od oleje, takže zmrzlina je schopná zachovat původní tvar po delší dobu a netaje tak rychle,“ sdělil profesor Tomihisa Ota, který vyvinul zmrzlinu.

Zmrzlina se v současné době prodává v Japonsku za zhruba 500 jenů (zhruba 100 Kč), takže pokud si ji tam pořídíte, může se stát, že vám vydrží cestu až do Česka.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762