Disney používá funkci rozpoznávání obličeje, abych porozuměl svým divákům

Společnosti pracující v zábavním průmyslu poslední dobou investují do technologií zaměřených na rozpoznávání obličeje. Chtějí totiž hlouběji pochopit reakce diváků na to, co vidí na obrazovkách. Proto není žádným překvapením, že do těchto technologií nejvíce investuje právě gigant Disney, aby mohl divákům dát to, co chtějí.

Nový algoritmus je nazýván FVAE (factorized variational auto-encoders), který dokáže sledovat výrazy obličeje publika, aby zhodnotil jejich emocionální reakce. FVAE je schopen porozumět různým výrazům obličeje, takže umí zaznamenat, zda se diváci smějí v okamžiku, kdy se mají smát a jak dlouho.

Výzkumný tým v Disney používá sál o 400 sedadlech, který je vybaven infračervenými kamerami, které monitorují publikum. Sál byl zatím použit k projekcím filmů Kniha džunglí, Velká šestka, Star Wars: Síla se probouzí, Zootropolis: Město zvířat. Neuronová síť nyní pracuje s daty od 3 179 diváků, kteří dokázali u filmů vyvolat celkem 16 milionů výrazů.

Algoritmus překládá výrazy do řady čísel, které představují specifické rysy, jako je například velikost úsměvu a rozevřených očí. Tato čísla jsou poté připojena k jiným datovým bodům, které přesně dokáží vyhodnotit konkrétní reakci diváka.