Tento koš změní kuchyňský bioodpad na kompost

Majitelé bytů nemají příliš mnoho možností, pokud jde o kompostování biologicky rozložitelného odpadu. Existuje sice možnost si vyrobit kompostovací koš, ale zápach a tekutina, kterou tento odpad zanechává, způsobuje jeho nepraktičnost v bytech. Proto se produktový designér Ben Cullis Watson rozhodl vyřešit problém pomocí odpadkového koše, který nazval Taihi. Vypadá jako tradiční odpadkový koš, ale nezpůsobuje strašlivý rozkládající zápach, který by se rozléhal po celém bytě.

Watson chtěl přijít s jinou metodou, než je tradiční kompostování, protože většina kompostovacích řešení spoléhá na červy, kteří rozloží materiál, nebo na aktivní zapojení majitele, do procesu. Watson totiž objevil na japonskou metodu, která je známá jako bokashi. V tomto procesu se k rozložení materiálu používá fermentační proces. Tento proces je postaven na tom, že je třeba smíchat odpadní materiál s dávkou otrub a poté je uzavřít do kbelíku na 10 až 12 dní. Nicméně designér tento proces zjednodušil.

Místo míchání s otrubami, vymyslel Watson směs urychlovačů, která tento fermentační proces spustí. Akcelerátor je uložen v malé lahvičce, kterou majitel vloží do horní části koše, pokud chce nějakou směs převést na kompost. Proces trvá 12 až 14 dní, během které se v zásobníku Taihi sprejuje z nádobky na odpad. Po dokončení stačí vybrat kontejnery z koše a umístit kompost na libovolnou rostlinu.

V tuto chvíli Watson pracuje na nové verzi nádoby Taihi a hledá místo na trhu, kde by se produkt mohl v budoucnu uchytit.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762