Bezbateriový glukometr, který vám umožní snadněji kontrolovat hladinu cukru

Česká republika si může zapsat první vítězství v mezinárodní soutěži Imagine Cup, kterou pořádá Microsoft. Tým studentů z pražské univerzity ČVUT totiž vyhrál se svým projektem X.GLU, což je bezbateriový glukometr o velikost kreditní karty, který se nabíjí pomocí chytrého telefonu přes NFC.
Veškeré naměřené hodnoty hladiny cukru v krvi diabetika se ukládají přes aplikaci do cloudu, díky tomu může mít pacient i lékař (či rodič) nepřetržitý přístup ke sledovaným údajům.

Autorem nápadu je Marek Novák, který se medicínskými aplikacemi zabývá už od střední školy. X.GLU se rozhodl vyvinout kvůli celosvětové pandemii diabetu, jehož definitivní vyléčení zatím není možné. O bezbateriový glukometr již projevily zájem farmaceutické společnosti a jeho uvedení na trh je v plánu do příštího roku. Oproti běžným zařízením tohoto typu má X.GLU poloviční náklady na výrobu.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762