Umělá inteligence se díky Google Street View naučila pořizovat profesionální fotografie

Google Street View využívá mnoho cestovatelů, 360° snímky nám pomáhají prozkoumávat svět, ale mnohdy se nejedná zrovna o ty nejlepší fotografie. Tým inženýrů v Google se to rozhodl změnit a díky technologii hlubokého učení dokážou převést snímky z Google Street View do úžasných fotografií krajin.

Metoda vyžaduje mnoho fází a snaží se napodobit proces profesionálního fotografa. Prvním krokem bylo naučit stroj, aby pochopil, co činí z fotografie dobrou fotografii. Využitím palety profesionálních fotografií byl program schopen odvodit, co je důvodem, že je fotografie úžasná. Pomocí estetické analýzy a toho, co se program již naučil, tým naskenoval zhruba 40 000 panoramatických snímků z databáze Google Street View a hledal příležitosti. Systém automaticky ořezal snímky, aby byly dobře zarámované.

Záběry z Google Street View jsou často nedostatečně barevné a exponované. Duo Hui Fang a Meng Zhang, které stojí za projektem, přidali programu i automatické vylepšování snímků. Ale nefungují jako filtry, jak je známe z různých fotografický aplikací. Místo překrývání filtrem totiž umělá inteligence rozumí, jaké prvky jsou v existujícím obraze a následně vyladí jejich osvětlení.

Výsledné fotografie potom hodnotili profesionální fotografové a každému snímku dali patřičné hodnocení. Podle výsledků se zdá, že projekt byl úspěšný, protože UI i profesionální fotografové dali vysoké hodnocení stejným fotografiím.

Výsledkem tohoto programu je to, že má obrovský potenciál v trénování amatérských fotografů, kteří fotí pouze telefony. Umělá inteligence by vám mohla napovědět, jak udělat úžasné fotografie, které budou hodné mistrovskému dílu.

Celou studii si můžete přečíst zde pod názvem „Creatism: A deep-learning photographer capable of creating professional work“.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762