Vertikální farmaření je chytřejší způsob pěstování jídla

Elaine Kung je absolventka MIT Media Lab, která se zapojila do první fáze projektu Open Ag, kde kombinuje vědecké zázemí s uměleckým vzděláním. Zajímá se o indoorové farmaření a vášnivě miluje open sourcové hnutí. Sama totiž říká, že její dvě hlavní vášně je vzdělání a přístupnost.

Nyní pracuje na projektu, který se nazývá +farm, což je open souce, modulární, hyproponická, vertikální farma, která umožňuje každému si doma postavit malou farmu. Elaine totiž po vystudování MIT vyrazila do rozvojových zemích, kde pracovala v zemědělství. Jakmile se vrátila, tak si uvědomila, že chce založit nový podnikatelský projekt. Pokud totiž má někdo zájem o domácí pěstování, tak je sice na internetu mnoho návodů, ale pro začátečníka to může být všechno matoucí. Neví nic, co jak funguje, kde co nakoupit, jaké produkty používat apod. Aby teda vyplnila tuto mezeru, tak se rozhodla vytvořit projekt +farm, který umožní začátečníkům určit směr, kterým se mají vydat a objevovat.

Navíc +farm cílí na školy jako nástroj pro výuku vědy a matematiky v průběhu zkoumání prostoru na potraviny. Ale proč je podle Elaine potřeba se soustředit na vertikální zemědělství?

Existuje několik výhod, které obnáší vertikální zemědělství: dostupnost více čerstvých produktů, úspora vody, omezené nebo žádné pesticidy, možnost pěstovat vysoce kvalitní potraviny 365 dní v roce, menší náklady na přepravu. Navíc jsou všechny produkty k postavení +farm dostupné u různých maloobchodníků (například. Amazon, Home Depot, Grower’s House). Stát se „profesionálním farmářem“ je mnohem jednodušší a levnější než kdy dřív.

+farm nabízí tři různé modely. Bez ohledu na zvolenou konfiguraci, každá z nich obsahuje světla, regály a instalatérství a další potřebné vybavení. Jedním z dalších kroků tohoto projektu je zapojení technologie Arduino, aby měli farmáři možnost přidat své farmě senzory a automatizaci.

Elaine je krásným příkladem někoho, kdo sleduje osobní záliby, aby mohla dělat to, co má opravdu ráda a sdílela s ostatními. Uvědomuje si totiž důležitost uživatelsky orientovaného designu, stejně jako sílu online komunikace a sociálních médií pro obchodní účely. Elaine chce, aby si lidé uvědomili, že tvorba je cesta, která umožňuje každému z nás se vyvíjet jako lidské bytosti, které jsou ochotné sdílet a chápat sílu vědomostí, které máme k dispozici.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762