Telefonní budky na Times Square vyprávějí příběhy imigrantů

Telefonní budky byly do naší společnosti docela dobře integrovány, ale v dnešní době už nejsou příliš užitečné. Mileniálové sotva okusili kvádrovou budku, do které se vejde jeden člověk a telefon. S telefonními budkami se stále můžete setkat ve městech, ale jsou opuštěné a pokryté graffiti. S příchodem mobilních telefonů se telefonní budky staly zbytečné a mnoho z nich už není v provozu. Ale když se na takovou budku podíváte z pohledu umělce, tak se nabízí mnoho možností. V New Yorku se některé budky změnily v novou interaktivní výstavu, která má za úkol vyprávět příběhy přistěhovalců.

Afghánsko-americký umělec Aman Mojadidi se rozhodl zaznamenat příběhy několika přistěhovalců, poté zrenovoval tři telefonní budky na Times Square a ty teď přehrávají různé příběhy přistěhovalců pokaždé, když zvednete telefonní sluchátko. Projekt se jmenuje Once Upon a Place a vyzývá každého, aby toto místo navštívil.

Cílem projektu bylo umožnit přistěhovalcům, kteří zažili soudy, perzekuci a jiné obtížné situace, aby na bezpečném místě sdíleli své příběhy. Také je cílem odstranit některé bariéry, které oddělují lidi různých národností a pomáhá vzbudit soucit a empatii pro ty, kteří přichází do nové země.

Celkově bylo zaznamenáno 70 příběhů v různých jazycích. Mojadidi požádal účastníky, aby vyprávěli své příběhy v jakémkoliv jazyce, ve kterém se cítí pohodlně. Když tedy zvednete sluchátko, tak nikdy nebudete vědět, v jakém jazyce uslyšíte příběh a zda bude přeložen. Můžete slyšet příběhy přistěhovalců ze zemí jako jsou Tibet, Čína, Belgie, Mexiko, Nigérie a další.

Umělec si vybral Times Square z jednoho hlavního důvodu. Jedná se totiž o místo, kde se setkává mnoho kultur z celého světa. V současné době se otázka přistěhovalectví stala spíše politickou záležitostí, i když téměř jakékoliv velké město na světě bylo postaveno na přistěhovalectví. Mojadidi doufá, že tyto příběhy pomohou lidem odbourat stereotypy o přistěhovalectví a ukáže ho v lepším světle.

Telefonní budky byly postaveny těsně přes svátkem Den nezávislosti, aby umocnily prohlášení o předpokládané svobodě v Americe. Tato výstava běží až do září.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762