Samolepka na oblečení, která dokáže rozpoznat sexuální útok

Každých 98 sekund je někdo ve Spojených státech amerických sexuálně zneužit. V určité chvíli to vypadalo, že nový zákon bude chránit oběti, ale nedávná zpráva ministryně školství Betsy DeVosové však naznačuje, že tomu tak nebude. Takže je třeba zavést další opatření k ochraně potenciálních obětí. Proto Manisha Mohan, výzkumná pracovnice MIT, vyvinula Intrepid, což je inteligentní nálepka, která dokáže varovat lidi v okolí a ty nejbližší.

Intrepid je umístěn na nějaké části oděvu a snímače spolu s mikroprocesory zaznamenávají podezřelé známky manipulace s oblečením. Pokud nálepka pocítí jakoukoliv násilnou nebo rušivou deformaci, tak upozorní uživatele telefonu prostřednictvím Bluetooth, a když uživatel nepotvrdí, že je vše v pořádku, tak telefon kontaktuje pětici uložených blízkých kontaktů. Aplikace navíc zaznamenává chování, takže informace mohou být později užitečně v případě soudních sporů.

Manisha Mohan vyzpovídala osoby, které přežily sexuální útok, aby vytvořila tuto technologii. Dále spolupracovala s dobrovolníky, aby vyhodnotila funkčnost tohoto zařízení. Uživatelé umístit nálepku na různá místa, od podprsenky až po kalhoty a většina z nich ji nevnímala jako rušivou.

Největším přínosem této technologie je však možnost zabránit sexuálnímu útoku, na rozdíl od snahy dosáhnout spravedlnosti, když už je příliš pozdě na to, aby šlo vše vrátit do normálních kolejí.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762