22 000 lidí souhlasilo s veřejně prospěšnými pracemi výměnou za připojení k Wi-Fi

Ve většině velkých měst je připojení na Wi-Fi stejně dostupné jako voda, ale přesto používání veřejných sítí přináší řadu bezpečnostních rizik a většina z nás je ochotná souhlasit s libovolnými podmínkami, abychom v kavárně dostali přístup k internetu na 5 minut zdarma. Ale s čím přesně souhlasíte, když potvrdíte tyto smluvní podmínky, které jste nikdy nečetli? Možná byste museli odřít těžkou manuální práci, kdybyste byli jedním z více než 22 tisíc lidí ve Velké Británii, kteří nevědomky souhlasili s tím, že za bezplatné připojení k Wi-Fi si odpracují 1000 hodin veřejně prospěšných služeb.

Purple je platforma, která nabízí připojení k Wi-Fi a do svých smluv nedávno přidala vtipnou doložku o „veřejných službách“, podle kterých může po uživatelích vyžadovat 1000 hodin tvrdé práce. To zahrnovalo náročné úkoly jako čištění místních parků od zvířecích exkrementů nebo uklízení po festivalech.

Naštěstí pro všechny, kteří souhlasili s těmito podmínkami, nemá společnost Purple v plánu vymáhat splacení svých dluhů společnosti. Tato akce měla být spíš experimentem, který upozorní na nedostatek zodpovědnosti uživatelů při přihlašování k veřejným sítím Wi-Fi. Během dvou týdnů byla ve smlouvě zahrnuta klauzule, že všichni mohou tuto smlouvu označit za spornou. To se ze všech lidí, kteří souhlasili s pravidly, podařilo objevit za celou dobu jen jednomu uživateli.

Gavin Wheeldon, generální ředitel společnosti Purple řekl, že „Uživatelé by měli číst podmínky, když se registrují k síti a měli by si zjistit, kolik údajů s poskytovatelem sdílí a jaká licenční práva dávají poskytovatelům internetu. Náš experiment jen potvrzuje to, jak snadné je zaškrtnou políčko a souhlasit s něčím nespravedlivým.“

Společnost zároveň oznámila, že jsou prvním poskytovatelem Wi-Fi, kteří splňují podmínky GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů), což je nová legislativa EU, která vstoupí v platnost v květnu roku 2018. Ta vyžaduje, aby poskytovatelé Wi-Fi zpřístupnili své podmínky všem uživatelům. Purple oznámilo, že v rámci svého experimentu snížila počet slov v podmínkách o ochraně osobních údajů. A to z 1 600 slov na 260 slov, společně s tím představila portál, který uživatelům poskytuje informace o tom, jaké jejich údaje jsou shromažďovány a na základě toho lze upravit své marketingové preference.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762