Obvodová deska, kterou lze umístit na kůži

Podle článku Nature Nanotechnology dokázala jedna skupina vědců vytvořit nositelnou elektroniku (wearables), kterou lze aplikovat pohodlně na něčí pokožku, aby se stala součástí těla. Tato technologie může hodně pomoci ve zdravotnickém průmyslu, protože by si pacienti mohl odnést potřebné zařízení přímo na sobě.

Tato nositelná elektronika je v podstatě sít obalená obvody vyrobených z polyvinylalkoholu. Tato látka se používá zejména v kontaktních čočkách. Uvnitř této sítě jsou elektronické obvody, vyrobené pomocí nanovláken, které jsou poté potaženy zlatým materiálem, aby zařízení bylo vodivější. Tato síťka je pak umístěna na kůži nositele a opláchnuta vodou, tím na pokožce zanechá zlaté elektrické nitě. Vědci zatím spolupracují s 20 účastníky, kteří tuto technologii používají více než týden, a zatím se žádný z nich nesetkal s problémy. Ve skutečnosti někteří z nich dokonce zapomněli, že to na sobě stále mají.

Vědci doufají, že tento typ zařízení pomůže doktorům v dlouhodobějším sledování pacientů, kteří se vrátili do běžného života, ale přesto je třeba sledovat jejich stav.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762