Jak autonomní vozidla mohou změnit podobu měst

Jak budou naše města vypadat, jakmile silnice převezmou autonomní vozy? Architektonické studio FXFOWLE pocházející z New Yorku vytvořilo designový koncept zvaný Public Square, který ukazuje možnou budoucnost, jak lze obnovit městské ulice jako veřejný prostor. Koncept nedávno vyhrál v soutěži Driverless Future Challenge, která byla pod záštitou Blank Space a městem New York, a jenž se zaměřuje na městské prostředí s autonomními vozy.

Podstatou konceptu Public Square je plug&play dlaždice, kterou lze nainstalovat podél silnic, tím promění parkovací místa na veřejný prostor. Dlaždice jsou 15 a 20 centimetrů hluboké a jsou navrženy tak, aby se daly poskládat na ulici s tím, že je lze proměnit v zeleň, posezení, cyklostezky nebo obchůdky. Tato modulární konstrukce umožňuje, aby prostor byl měněn postupně, protože budou parkovací místa nezmizí hned, ale po částech. Flexibilní struktura může zahrnovat technologii inteligentních měst, jako jsou senzory, které lze nainstalovat do každé z dlaždic.

Program Driverless Future Challenge vyzval účastníky, aby si představili inovativní způsoby, jak se přiblížit budoucnosti bez řidičů, která by zlepšila městskou infrastrukturu, zvýšila udržitelnost a zvýšila bezpečnost v dopravě. Studio FXFOWLE je přesvědčeno, že v budoucnu bude méně zaparkovaných vozů, a proto přišli s touto myšlenkou. V rámci projektu se rozhodli změřit celkový prostor v bloku kolem jejich kanceláře, kde stojí zaparkovaná auta. Celkově to dělalo neuvěřitelných 740 m2. A teď si představte, kolik tedy musí být místa v celém New Yorku.

FXFOWLE plánuje rozvinout svůj koncept do prototypu, který umožní lidem si sestavit dlaždice podle svých představ.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762