Lampa, která získává energii z rostlin

Produktová designérka Ermi van Oers vytvořila lampu, která získává energii z elektronů uvolněných fotosyntetickým procesem rostliny. Living Light spojuje přírodu a technologii. Mění světlo z něčeho umělého na něco osobního tím, že umožňuje rostlinám být součástí našeho energetického systému.

Fascinovaná biodesignem se Ermi rozhodla zkoumat mikrobiální energii, která je produkována bakteriemi a je získávána mikrobiálními palivovými články. Pro svůj absolventský projekt spolupracovala s výzkumnou skupinou Plant-e, která se zaměřuje na aplikování a vývoj rostlinných technologií mikrobiálních palivových článků.

Lampa nabízí energii, která je zcela ekologická a navíc zcela zdarma. Zdroj energie však nemůže produkovat konstantní výkon, což je omezení projektu. Nicméně množství energie je závislé na tom, jak moc dobře se o rostlinu staráte. Tím dáváte vlastně život žárovce a tím dochází k vytvoření emočního spojení, než je tomu u umělých spínačů světě.

Rostlina dokáže produkovat výkon až 0,1 mW, což stačí k tomu, aby světlo fungovalo jako noční lampa a bylo schopné se přes den nabít na další noc. Přestože je současný výkon nízký, tak technologie jsou neustále kupředu a vědci v tomto zdroji obnovitelné energie vidí velký potenciál.

Living Light se bude vyvíjet v průběhu příštího roku, aby bylo dostupné do všech domácností, ale už teď je plánována výroba prvních 50 kusů, které lze předem objednat na webové stránce Living Light.