Google chce vylepšit komunikaci mezi lidmi a umělou inteligencí

Pokud je umělá inteligence budoucností, pak bychom se jako lidé měli lépe naučit spolupracovat s našimi UI protějšky. To byl důvod, proč společnost Google založil projekt PAIR (People + AI Research), který sdružuje výzkumníky napříč společností Google, aby studovali a upravovali způsoby interakcí lidí se systémy umělé inteligence.

Výzkum PAIR je rozdělen na tři oblasti založené na různých potřebách uživatelů: inženýři, výzkumní pracovníci, doménoví experti i běžní uživatelé. Cílem je pomáhat rozvíjet „lidskou stránku“ umělé inteligence a usnadnit inženýrům programování, aby strojové učení usnadnilo práci v různých profesích a zajistilo to, že umělá inteligence bude inkluzivní, a měl z toho každý prospěch.

Spolu s výzkumem PAIR vydala společnost Google dva open source nástroje na vizualizace – Facets Overview a Facets Dive, které jsou určené pro AI inženýry. Nástroje jsou navrženy tak, aby se zabývaly samotným počátkem procesu strojového učení a poskytovaly inženýrům jasný přehled o datech, které používají k výcviku systémů AI.

„Údaje o školení jsou klíčovou složkou moderních systémů AI, ale často mohou být zdrojem nepřehlednosti a zmatku,“ uvedla společnost Google na blogu. „s nástroji Facets mohou inženýři snadněji ladit chápat, co vytvářejí.“

Výzkum PAIR také uznává, že společnost Google není zdaleka jedinou společností, která pracuje na zlepšování umělé inteligence a zahrnuje výzkumníky z jiných společností. Nyní třeba pracují s dvojicí akademiků profesorem z Harvard Brendanem Meadem a profesorem Halem Abelsonem z MIT, kteří se zaměřují na vzdělávání a vědu ve věku AI.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762