Aplikace, která dokáže rozeznat váš psychický stav na základě vašeho psaní

Psychologové, kteří našli vazby mezi způsobem našeho psaní a naší náladou, vyvinuli aplikaci, která tyto vazby sleduje. Aplikace BiAffect využívá platformu iOS ResearchKit k získání senzorů v iPhonech uživatelů a míru používání telefonu. Aplikace v podstatě sleduje, jak uživatelé interagují se svým telefonem a jak komunikují, aby identifikovali známky výkyvů nálad spojených s bipolární poruchou.

Pacienti trpící bipolární poruchou často procházejí dvěma odlišnými fázemi: maniální a depresivní, což jsou protichůdné nálady, které se projevují různými způsoby, jak lidé interagují s lidmi a věcmi kolem nich. BiAffect se zejména zaměřuje na to, jak lidé píší a interagují s telefonem. Díky technologii TouchForce iPhone lze zjistit jakou silou uživatel tiskne na obrazovku telefonu, což může být také známkou bipolární poruchy.

Když člověk prochází manickou epizodou, minimalizuje se jejich sebeovládání. Lidé v tomto stavu většinou píšou delší, ale méně souvislé zprávy. Také je velmi pravděpodobné, že budou psát chyby v pravopisu i gramatice. Na druhé straně lidé s určitou úrovní deprese píší letargicky, reagují méně na zprávy a pravděpodobně odpovídají jedním nebo dvěma slovy. Rozhodující je také rychlost psaní.

Dva psychologové z University of Illinois v Chicagu, Alex Leow a Peter Nelson, vyvinuli aplikaci BiAffect na základě toho, když byl syn jednoho z nich diagnostikován s bipolární poruchou. Výsledky interního testu s 31 účastníky silně podpořily hypotézu psychologů a aplikace BiAffect vyhrála v Mood Challenge for ResearchKit.