Pneumatiky budoucnosti mohou být vytištěné pomocí 3D tiskárny

Výrobce pneumatik Michelin vytvořil koncepční vůz s koly, která se radikálně liší od klasických černých gumových kol, které známe. Pneumatika Michelin Vision je kombinací čtyř konstrukčních a technologických kritérií v jednom konceptu. Jedná se o 3D vytištěnou, bezvzduchovou pneumatiku, která je digitálně propojená a složená z organických materiálů.

Pneumatika a rám je jeden samotný kus, který je inspirován strukturou rostlin a minerálních tvarů. K nafukování není potřeba žádný vzduch, takže se tím snižuje riziko vypuštěných kol a nebo explodování pneumatiky za jízdy.

Povrch pneumatiky lze opravit pomocí 3D tiskárny, která jen přidá další vrstvu nebo jej upraví pro různé podmínky počasí. Navíc lze design navrhnout na konkrétní prostředí, kde řidič používá své auto nejčastěji.

Snímače v každém kole informují řidiče skrze aplikaci, kdy je potřeba znovu upravit pneumatiku nebo předem naplánuje změnu povrchu kola. Když tato pneumatika doslouží, tak může být použita ke kompostování, protože je vyrobena z biologicky rozložitelných materiálů.

Projekt Vision je výsledkem design thinking programu, který je pod záštitou společnosti Michelin, jenž organizuje workshopy na čtyřech místech po celém světě, přičemž jednají se všemi typy řidičů. Od závodníků až po farmáře.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762