Vědci monitorovali včelí aktivitu pomocí mikrofonů

Sledování pohyb včel může být nákladné, takže profesorka Nicole Miller-Struttmannová společně s kolegy z Univerzity biologických věd ve Websteru přišla s řešením, které může tyto náklady snížit. Aby to dokázali, tak museli sledovat včely pomocí mikrofonů strategicky umístěných na loukách v Coloradu a díky tomu předpověděli činnost včel a jejich opylování.

Použili k tomu mikrofony a iPady mini, které zaznamenávaly včely na třech různých loukách a zároveň vizuálně zaznamenávaly počet včel v oblasti. Počítačový algoritmus byl použit k extrapolaci toho, kolik bzučivých zvuků, které odpovídají kmitočtovému pásmu včel, bylo zaznamenáno. Tyto dva počty byly porovnány s klasickým měřidlem a výsledky byly velmi přesné.

Vědci poté zjišťovali, zda množství zaznamenaného bzučení odpovídalo tomu, zda včely opilovaly rostliny v dané oblasti, nebo jen létaly kolem mikrofonů. Vědci totiž zasadili dvě sady rostlin. Jednu z nich, nemohly včely opylovat. Systém pak zaznamenával zvuky, aby dokázal předpovídat, jaké zvuky odpovídají včelám, které opylovávají květiny.

Jak celý proces fungoval, se můžete dozvědět v následujícím videu: