Existuje mnoho kapalných sloučenin, které mění barvu, když jsou vystaveny různým situacím. DermalAbyss využívá těchto sloučenin k zobrazení změn v lidském těle. Jakmile je sloučenina aplikována pomocí tetovacích jehel, tak se inkoust spojí s tkáňovým mokem (neboli intersticiální tekutina). Tato sloučenina existuje mezi buňkami a podléhají změnám složení v závislost na mnoha dalších faktorech. Tím je způsobeno, že inkoust prochází viditelnými změnami.
Tým z MIT Media Lab vyvinul pro tento projekt čtyři druhy inkoustu. Snímač pH se mění mezi fialovou a růžovou, snímač glukózy se mění z modré na hnědou, zatímco sodík a sekundární pH snímač reagují na UV záření.
Tyto biosenzory měnící barvu mohou zaznamenat náhlé změny v těle. Největší potenciál této technologie je v situacích, které potřebují neustálé monitorování. U diabetiků by se tak mohla sledovat glukóza nebo hladina cukru v krvi. V tuto chvíli totiž tradiční testy vyžadují píchání do kůže několikrát denně. Zatímco tetování DermalAbyss by zajistilo sledování nonstop.
Projekt je samozřejmě v raném stádiu a testy inkoustu se zatím prováděly pouze na prasečí kůži. Je tedy možné, že tento vývoj bude trvat léta nebo dokonce desetiletí, než bude technologie dostupná pacientům.
Jedním z hlavních problémů, s nimiž se tento typ technologie bude potýkat, je její citlivost. Často může změna v tkáňovém moku trvat jen minutu a nemusí být dostatečně silná, aby vyvolala viditelnou reakci. Zároveň v tuto chvíli není jasné, jakou bude mít toto tetování životnost. Zda bude plnit svou funkci roky nebo jen měsíce.