Joystick určený pro VR využívá princip gimbalu

Většina VR ovladačů dnes funguje jako běžné herní zařízení, ale bohužel zatím nepřinášejí plnohodnotnější využití, které virtuální realita opravdu nabízí. Ideální formát ovládače je samozřejmě joystick, který známe z dřívější arkádových her. Ale problémem je spodní část klasického joysticku, který musí ležet pevně na nějakém povrchu. Což není moc optimální pro svět virtuální reality.

Řešením může Bottomless Joystick, který využívá motorizovaný stabilizátor (gimbal), jenž známe z držáků kamer. Ten lze připojit ke spodní části rukojeti a dává joysticku pevný bod, který potřebuje k ovládání. Tento stabilizátor vypočítává pohyby a udržuje stálou polohu i přesto, že se s joystickem pohybuje. To umožňuje plynulé ovládání a lepší zážitek. Vezměte si například virtuální hru, která je v duchu střílečky, v ní může stabilizátor vyvolat zpětný ráz ze střelné zbraně.

Za tímto joystickem stojí japonský vynálezce Katsumoto Yuichiro, který žije v Singapuru. Jeho koncept tak převádí klasické hraní her do moderní doby. A když nebudete mít chuť si hrát, tak joystick můžete využít jako držák deštníku, který bude vždy ve vzpřímené poloze. Joystick byl vyvinut v institutu se zaměřením na interakci a v rámci Národní singapurské univerzity a projekt zafinancoval Interactive Digital Media Programme Office.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762