Designérka používá dešťové kapky k vytváření textilních vzorů

Když holandská umělkyně Aliki van der Kruijs zdědila od svého dědečka sbírku kalendářů, v nichž našla denní záznamy o počasí,  tak začala hledat způsob, zda nelze počasí zaznamenat i do textilu. Vznikl tak tištěný vzor hedvábí, na kterém jsou zaznamenány srážky, které jsou v Nizozemsku časté. Této technice říká pluviografie (vychází ze slova pluviometr, což v hovorové češtině znamená dešťoměr).

Proces zahrnuje využití inkoustů citlivých na vodu, které se zaznamenávají buď na záznamovou vrstvu nebo přímo na hedvábí. Tento inkoust zachycuje jednotlivé kapky, na základě kterých se vytvoří vzor. Rozsah a hustota vzorů závisí samozřejmě na typu deště.

Aby odkázala na dědečkovy záznamy, tak Aliki si dělá detailní meteorologickou dokumentaci, kdy byl vzorek vytvořen a tyto údaje poté napíše přímo na textil.

Pokud se chcete podívat přímo na samotnou techniku projektu Made by Rain, tak YouTube kanál Great Big Story udělal s holandskou designérkou rozhovor, kde můžete vidět pluviografii v akci.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762