Přestaňte kouřit díky virtuální realitě

Nedávno u nás vyšel protikuřácký zákon, tak tohle možná některým přijde vhod. Technologie VR zažívá totiž největší boom ve zdravotnictví. Sám jsem se o tom mohl přesvědčit v Cannes na festivalu Lions Health minulý rok. Virtuální realita pomáhá školit lékaře, naučit se první pomoc nebo dokonce uklidnit děti před náročnou procedurou. Tento projekt na Kickstarteru chce využít VR k odstranění dalšího zlozvyku a tím je kouření.

MindCotine je kompletní ekosystém, který zahrnuje balíček s headsetem VR, programem a aplikací. Program zahrnuje 14 kroků v každém kole, které trvá 20 minut. Například přináší uživatele do situací, v kterých se ve skutečnosti nenachází, ale přesto se cítí, jako by kouřil. A to díky metodě CET (Cue exposure therapy=vystavení spouštěčům).

Program rovněž podporuje pozornost. V mnoha fázích programu MindCotine totiž uživatel bude muset rozdělit své zkušenosti s kouřením do specifických emocí či zkušeností. Prostřednictvím toho by měl uživatel hlouběji pochopit, proč tento zlozvyk existuje.

Aby byl program pro uživatele interaktivnější, tak používá snímání lidských smyslů. Takže je analyzován tón hlasu a nebo se používají funkce chytrého telefonu k měření pulzu. Podle tvůrců pomáhají tyto parametry určovat další kroky uživatele.

Zakladateli projektu jsou VR vývojář Cristian Witman a Emilio Goldenhersch, který je inženýr v biomedicíně a psycholog. Spolu jsou silně přesvědčeni, že jejich sada bude co nejvíce dostupné všem, proto ji nabízí za pouhých 15 dolarů, což je přibližně stejná cena jako dvě balení cigaret v USA nebo u nás čtyři krabky.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766