Je budoucnost maloobchodu ve stálých pop-up obchodech?

Ačkoli maloobchodní prodejny z cihel a malty nikdy úplně nezmizí, tak jejich sláva kleslas příchodem e-commerce. Sice se naučily uvádět produkty na internet a začaly nabízet slevové kupóny, které lze uplatnit v prodejnách. Bohužel ne všechny obchody dokázaly přežít příchod internetu. Tím se zvýšil prodej nemovitostí, ve kterých se nyní nic nenabízí k prodeji.

Na druhou stranu internet přinesl rozmach online nakupování. Podnikatelé s dobrým nápadem a prakticky bez zkušeností přišli s novými produkty a on-line obchody, z nichž mnohé vyrostly ve velmi ziskové firmy. Vzhledem k tomu, že online nakupování neustále narůstá na popularitě, tak mnozí předvídají, že tento posun znamená konec tradičního maloobchodu.

Ale pravděpodobně tomu tak nebude. Spíš dojde k novému posunu a startup zvaný Bulletin se chce pokusit definovat budoucnost maloobchodu ve formě trvalých pop-up obchodech pro firmy, které vznikly na internetu.

Někteří kamenní obchodníci musí totiž platit nájem (či leasing) a ten jde z výdělků. Proto je podle Bulletinu řešením nabídnout e-shopům umístění jejich produktů v kamenné prodejně za menší poplatek. Zákazníci totiž mnohdy chtějí produkt osahat a prohlédnout na vlastní oči. To v případě e-shopu není možné. Spotřebitelé vidí výhodu v online nakupování, ale nemají rádi, když jim dojde zboží a je jiné, než očekávali. Většina e-shopů samozřejmě nabízí reklamaci, ale mnoho zákazníků se chce vyhnout opětovnému balení zboží, zaslání poštou a čekání na nový balík.

Kvůli tomu dokonce i Amazon vytvořil své vlastní kamenné obchody, kde mají své nejprodávanější produkty. Nenahrazují tím internetový obchod, jen ho dokonale doplňuje, aby zákazníci získali možnost vědět přesně, co dostanou od svého oblíbeného e-shopu.

Bulletin se tento vzorec snaží využít a jde na to důmyslně. Dokonce každý pop-up store je tematicky zaměřen, takže lidé si mohou prohlédnout podobné produkty ze stejné kategorie. Zájemce o elektroniku se tak vyhne nabídce oblečení, které ho nezajímá.

Jeden z jejich obchodů se jmenuje Bulletin Market, který se zaměřuje na prodej pouze řemeslně zpracovaných výrobků a domácích výrobků, které jsou pečlivě vybrány tak, aby se držely jednoho tématu.

Chcete-li požádat o možnost, abyste prodávali v těchto prodejnách, tak stačí navštívit stránku bulletin.co a vyplnit žádost. Můžete požádat o to, že chcete nabízet určité produkty v určité prodejně, ale konečné slovo má samotný Bulletin.

Navíc ne každý může tuto službu využít, protože úložný prostor je omezený. I když se nyní pracuje na vytváření prostornějších skladů, tak v tuto chvíli není k dispozici dostatek tematických kamenných obchodů, které by mohly zahrnout produkty všech e-shopů.

Zajímavé je, že firma Bulletin začala prodejem exkluzivních produktů na internetu. Zkoušeli vytvořit podobný e-shop jako Amazon, ale zájem nebyl takový, tak zkusili hledat jinou cestu. Uvědomili si, že značky nepotřebují další prodejní kanál na internetu, když už tam je. Značky hledají totiž přístup k prostorům, kolem kterých chodí davy lidí a také hledají zajímavé prostory, kde by mohly uvést své produkty na trh. Jejich nový byznys plán se ujal a doufají, že se objeví brzy i na jiných místech než v New Yorku a okolí.

 

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762