2D plátky, které se po namočení do vody změní do tvaru 3D těstovin

Vědci z laboratoře MIT Media Lab vytvořili nudle měnící svůj tvar. Projekt nesoucí název „Transformative Appetite“ (Transformační chuť k jídlu) vedl tým Wen Wang a Lining Yao a v podstatě jde o výrobu 2D jedlých plátků, které ve vodě získají 3D podobu těstovin.

Jejich koncept využívá běžné potravinářské materiály: bílkoviny, celulózu a škrob. Z těchto ingrediencí vytvoří tenké plátky, které po absorpci vody mění tvar. Tento futuristický přístup k potravinám otvírá možnost pro ultratenké balení, což by mohlo vést k úspornější přepravě a skladování.

Aby mohli ukázat koncept v akci, tak se Wang a Yao obrátili na šéfkuchaře Matthewa Delisle ze špičkové restaurace L’Espalier v americkém Bostonu. Delisle vytvořil řadu pokrmů, které můžete vidět v níže sdíleném videu, které demonstrují tři aplikační techniky.

K výrobě těstovin byla použita laboratorní 3D tiskárna, ale vědci upozornili, že těstoviny lze vyrábět také s více dostupnými technikami jako je sítotisk. A pokud se ptáte na chuť, tak Yao samozřejmě ochutnala těstoviny uvařené šéfkuchařem Delislem a prý „měly skvělou strukturu a chutnaly docela dobře.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762