Nissan přeměnil své technologie do bezpečnostního nástroje pro rybáře

Galicie je území v severním Španělsku, které je bohaté na vilejše. To jsou korýši, kteří se usazují na skalách u pobřeží. Jejich lov je velice náročný a riskantní. Při odlivu totiž stojíte na kluzkých útesech a opatrně odřezáváte vilejše přilepené na skalách. Lovci riskují životy právě kvůli tomu, že jsou vilejši oblíbení u michelinských šéfkuchařů, kteří jsou ochotní za ně utratit peníze v dražbách.

Aby tito lovci předešli úrazům, tak pro se automobilka Nissan spojila s technologickou společností Glassworks a Španělskou národní radou pro výzkum, aby vytvořila Percebeiro Shield. To je ochranný oblek pro percebeiros (tak se říká těmto lovcům), který varuje před blížícími se vlnami.

V podstatě se jedná o neopren, který má na sobě zařízení mapující pohyb vln. Když detekuje blížící se velkou vlnu, tak začne zařízení vydávat zvukový signál a na rukávech začne blikat LED kontrolka, která ukazuje typ vlny. Poslední výstrahou je vibrační zařízení umístěné na zádech lovce. Když lovec spadne do vody, tak neopren automaticky upozorní nejbližší zdravotní středisko.

Prototyp štítu Percebeiro Shield byl již testován právě v Galicii.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766