Matthias Hollwich: 8 pravidel pro lepší stárnutí

Architekt a designér Matthias Hollwich z architektonického studia Hollwich-Kushner nedávno napsal novou knihu New Age: Live Smarter Now to Live Better Forever (Nový věk: Žijte chytřeji teď, abyste žili lépe navždy). Hollwich používá design tak, aby každodenní prostředí bylo více příjemnější. Prostřednictví knihy chce vzbudit v lidech nový pohled, jak se dívat na stárnutí. Zní vám domov důchodců jako zábava? V podstatě se tam přesouvají staří lidi, aby hráli bingo do konce svého života.

V podstatě Hollwich povzbuzuje čtenáře, aby brali stárnutí z neochotné reality života jako průkopnickou expedici do neznáma. Dále nabízí několik jednoduchých tipů, které promění stárnutí v méně skličující záležitost:

  1. Buďte společenští. Starší lidé se často ve svých posledních třech letech stěhují třikrát. S každým stěhováním jsou lidé vytrženi ze svých sociálních sítí a ztrácí přátele. Místo stěhování o samotě si radši vytvořte společenskou síť, která se bude pohybovat s vámi.
  2. Nikdy neodcházejte do důchodu. Odchod do důchodu je nejhorší vynález, který naše společnost kdy vytvořila. Když lidé stárnou, tak získávají ohromné množství znalostí a robustní síť kontaktů, které mohou vést k založení nových podniků. Pokud se těšíte na odchod do důchodu, tak byste měli přestat pracovat a najít si něco, co chcete dělat po zbytek svého života.
  3. Zůstaňte fit. Jako architekt Hollwich přemýšlí o tom, jak řešit problémy prostřednictvím designu. Cvičení se s rostoucím věkem stává čím dál důležitější, proto by lidé měli dělat aktivity, během kterých člověk cvičí, aniž by to měl v úmyslu.
  4. Jezte společensky. Jste to, co jíte. Jak lidé stárnou, tak je důležité nejen jíst zdravěji, ale i více společensky.
  5. Přístup Vs. mobilita. Čím jste starší, tím je větší pravděpodobnost, že přijdete o své řidičské oprávnění, což může vyvolat depresi. Ať už jde o chůzi, bike-sharing nebo používání samořídících vozidel, tak je důležité, abyste byli schopni odstranit jízdu z vašeho životního stylu, aniž byste omezili svou pohyblivost a mohli si tak zachovat i svobodu ve stáří.
  6. Proměňte dům v domov. Dnes lidé kupují byty kvůli jejich prodejní hodnotě. V podstatě kupujeme dům či byt pro někoho jiného, nikoliv pro sebe. Místo toho byste měli začít přemýšlet, jak přizpůsobit stávající bydlení s ohledem na vaši náročnější mobilitu, až budete staří
  7. Přidejte služby a vyhovující podmínky. Ať už sdílíte nebo nabízíte pomoc, komunity se mohou setkávat s podporou lidí všech věkových kategorií.
  8. Posílejte to dál. Smrt a umírání je pro mnoho lidí stále tabu. Vytvořte kolem smrti transparentnost. Existuje tolik neznámých, s čím se musíme vypořádat, tak proč nevytvořit poradce, které bychom měli kolem nás, aby nám pomohli nasměrovat ke správné budoucnosti.

Matthias Hollwich v rámci výzkumu při psaní své knihy vytvořil prototyp budovy nazvaný Skyler, který umožňuje obyvatelům žít, pracovat a stárnout, to vše v jedné komunitě. Vybral výzvy týkající se stárnutí a proměnil je v příležitosti.

Snad vám tento článek pomůže rozvinout myšlenky, které by se mohly proměnit v něco nového, co pomůže v rámci stárnutí.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762